NEEM - účinky a použitie v ajurvéde

Neem, Nimba, AZADIRACHTA indica

Popis rastliny Neem (Zederach indický)

Neem je vždyzelený strom, v extrémne suchých podmienkach však môže stratiť takmer všetky listy. Je najrýchlejšie rastúcim stromom, dosahujúcim výšku od 15 do 20 metrov, staršie stromy môžu dosiahnuť 35 až 40 metrov. Vetvy tohto stromu sú dlhé, široké, rozširujúce sa, koruna je hustá a oblá. Priemer koruny starších stromov dosahuje šírku 15 až 20 metrov. Tento strom veľmi pripomína podobný strom s názvom zederach hladký (chinaberry, Melia azedarach). Jeho kmeň je krátky a priamy, široký v priemere 1 až 2 metre. Jednoduché, protistojné listy sú dlhé 3 až 8 centimetrov. Mladšie listy majú červenú až fialovú farbu, listy staršie sú do tmavozelena. Vedľajšie kvety sú usporiadané do ovisnutých voňavých metlín bielej farby menšieho rozmeru. Veľkosť jednotlivých kvietkov je cca 5 až 6 mm v dĺžke a 8 až 11 mm v šírke. Plod je olive podobná kôstkovica oválneho až okrúhleho tvaru, jemné, nezrelé plody sú zelenej farby. Po dozretí sa zmení farba plodu na žltú so semienkom vnútri dužiny.

Všeobecný opis účinkov Neem

V ayurvéde sa na medicínske účely používa celá rastlina:

  • Listy a kôra sa používajú na čistenie krvi a sú najlepšou voľbou pre rozličné problémy s pokožkou.
  • Plody rastliny sú dobré karminatíva (proti vetrom), purgatíva (preháňadlá) so zvláčňujúcim účinkom.
  • Kvety pôsobia ideálne ako tonikum na liečenie žalúdočných problémov. Názov rastliny v sanskrite je arishta, čo znamená perfektný, kompletný a nezničiteľný.
  • Príroda tejto rastline podarovala pestré organické zlúčeniny, ktoré možno použiť ako insekticídy a pesticídy. Drevo je veľmi tvrdé a odolné voči termitom, baktériám, parazitom a hubám. Komerčne sa používa na výrobu dvier, vozíkov, chomútov, baliacich škatúľ, stropných pilierov, nábytku, člnov a lodí. Kôra je horká, má zvieravé a tonizujúce účinky využívané pre liečbu horúčky, ťažoby na žalúdku, vracania a kožných výrastkov.
  • Semeno a dužina sa využíva na produkciu metánového plynu. Je bohatá na taníny, kvôli ktorým ju možno využiť v garbiarstve a výrobe farbív.
  • Rastlina obsahuje rozličné chemické  zložky ako nimbín, nimbinen, azadirachtol, azadirachtín, azadirachnol, nimbadinol, nimbolid, beta-sistosterol, quercetín, nimbiol, nimcín a n-hexacosanol.

 

Lokalita výskytu Neem

Táto rastlina má pôvod v Indii. Možno ju nájsť v subtropických oblastiach Indie, Mjanmarska, Bangladéša, Srí Lanky a Pakistanu. V Indii je dostupná na otvorených pastvinách, zalesnenej krajine, údolných nivách a pobrežných oblastiach.

 

Názvy:

 

Klasifikácia Neem:

Latinský názov - Azadirachta indica

 

Ríša - Rastliny

Slovenský názov – Zederach indický

 

Rad - Rutotvaré (Rutales)

Hovorový názov - Neem, Indický orgován

 

Family – Meliovité (Meliaceae)

Názov v sanskrite - Arishta, Pakvakrita, Nimbaka

 

 

 

 

 

Praktické využitie zederacha indického

Zederach indický má rozličné synonymá ako nimb, pichoomard, tikatak, arishta, paribhadra a hinguniryas. Po strávení je ľahký, savý, štipľavý a má chladnú potenciu. Používa sa na kontrolu tráviaceho ohňa. Lieči poruchy váty, vyprahnutosť, kašeľ, horúčku, anorexiu, parazity, poranenia, upravuje dóše pitta a kapha. Taktiež ho možno použiť pri liečení nevoľnosti, vracania, lepry a diabetu.  

Listy zederacha indického sú dobré na oči, používajú sa na liečenie porúch pitty a kaphy, na otravy, zvyšujú dóšu váta a sú veľmi nápomocné pri všetkých typoch anorexie a lepry. Listy majú trpkú príchuť a po strávení sa javia ako štipľavé. Sú to karminatíva (pôsobia proti vetrom). Sú mazľavé, ľahké, majú horúcu potenciu a využívajú sa pri rozličných poruchách ako lepra, tumory, hemoroidy, parazitické červy a diabetes.

Ďalšie účinky:

  • Neem je významná rastlina s fungicídnymi, antibakteriálnymi, antidiabetickými, sedatívnymi a antihelmintickými účinkami (pôsobí proti črevným parazitom).
  • Túto rastlinu možno najlepšie využiť na prípravu rozličných medicínskych šampónov, mydiel, krémov a balzamov so zjemňujúcimi účinkami na pokožku a jej ochranu proti rozličným ťažkostiam, ako sú pľuzgiere, akné, rôzne poranenia kože a vredy.
  • V starej medicíne sa vravelo, že chorí na osýpky by mali spať na listoch z rastliny neem, aby sa z choroby vyliečili.
  • Všetky časti rastliny sa používajú na prípravu rozličných medicínskych zmesí na liečbu početných porúch tela.
  • Pasta z rastliny neem sa externe aplikuje na liečenie pľuzgierov a akné. Vývar z jeho listov je využívaný ako čistič krvi odstraňujúci z krvného toku všetky toxíny a nečistoty.
  • Časti rastliny sú používané na prípravu rôznorodých doplnkov pre pacientov s diabetom.
  • Konáriky zo stromu neem sú využívané na čistenie zubov a na liečbu neduhov spojených s ústnou dutinou a zubami, ako je opúchanie a krvácanie ďasien.
  • Vývar z koreňov rastliny neem lieči horúčku. Extrakt z jeho listov možno použiť na liečenie malárie.
  • Rastlina má využitie aj pri potláčaní rôznych druhov škodcov, hmyzu, roztočov a kliešťov.
  • Rastlina neem dokáže liečiť narušenú dóšu pitta a jej rôzne poruchy ako lepra, ochorenia kože, ekzémy, svrbenie, rany, vredy, dyspepsia (poruchy trávenia), leukoderma (poruchy melanínovej pigmentácie), nervové bolesti, zvracanie, zápaly a únava.
  • Tiež bojuje proti sexuálne prenosným ochoreniam ako kvapavka, herpes a kandidóza.
  • Neem redukuje opuchy, lieči artritídu, zápaly a bolesti kĺbov.
  • Upokojuje dóše kapha a pitta, ale svojimi vlastnosťami zvyšuje v tele dóšu váta.

 

Zhrnutie účinkov zederachu indického (Neem)

Neem je najlepšou rastlinou v prírode na čistenie krvi. Je prvotriednym antioxidantom, používa sa na podporu imunitného systému tela. Užívaním neemu sa udržuje normálny tlak krvi, redukujú sa krvné zrazeniny a zvýšená hladina cholesterolu. Táto rastlina je skvelé antipyretikum (proti horúčke), ktorý dokáže bojovať s maláriou. Lieči tumory, akné, pľuzgiere, krvné a kožné poruchy. Používa sa na vylúčenie parazitov a červov z tela. Má prospešné účinky na oči a na rozličné problémy s vlasmi. Dosahuje veľkú silu v boji proti gram pozitívnym a gram negatívnym baktériám.

Autor: Dr. Vikram Chauhan, ajurvédsky expert spoločnosti Planet Ayurveda

planetayurveda.sk/neem

___________________________________

Preventívny účinok u mužov je založený na inhibícii tvorby spermií, ktorá obmedzuje pohyblivosť a počet spermií. Ak nie je prítomná žiadna neem aktívna zložka, telo opäť vytvára neovplyvnené a úplne normálneSpermie. Tiež sa uskutočnil výskum, v ktorom sa ako prevencia vstreklo do močových ciest malé množstvo neemového oleja a mužské subjekty sa potom bez vedľajších účinkov nemohli reprodukovať až osem mesiacov. Nezistili sa žiadne vedľajšie účinky, ako je strata libida alebo impotencia. U žien je antikoncepčný účinok založený na imunitnej odpovedi.

Implantácia oplodneného vajíčka je touto imunitnou reakciou narušená a dochádza k strate vajíčka. Zatiaľ čo ženy na Madagaskare žuvajú každý deň listy stromu Neem ako antikoncepciu, zostávajúce zdroje poukazujú na použitie semien neem alebo oleja z neem ako antikoncepcie. V Indii, po rôznych testoch na dvojnohých a štvornohých kamarátoch, bola na trh uvedená antikoncepcia pre mužov a ženy a Indiáni sú o krok pred nami, pokiaľ ide o kontrolu potomkov.

Aj u domácich miláčikov možno nechcenému potomstvu zabrániť podávaním neem. Či už ide o nový darček pre mužov, sučky, mačky alebo mačky, vlastné zviera má teraz nezávislú a prirodzenú možnosť dočasnej antikoncepcie zvierat a je to alternatíva kastrácie. Podobne sa môže tiež použiť neemový olej ako prostriedok na nápravu všetkých vyššie uvedených ťažkostí u semena, ale v zníženej dávke.

Zdá sa však, že výskum sa doteraz touto témou dostatočne nezaoberal, prinajmenšom nie sú k dispozícii žiadne záverečné štúdie. Situácia je iná v prípade živočíšnych parazitov. Ukázalo sa, že neemový olej pôsobí proti blchám, kliešťom a roztočom. Primárne 3 až 5% neemového oleja sa primieša do domáceho šampónu a zviera sa premyje ako obvykle, potom sa nechá pôsobiť až desať minút a potom sa dobre opláchne.

Neemový olej pôsobí proti škodcom v poľnohospodárstve tým, že kazí chuť k jedlu parazitov v dôsledku extrémnej horkosti. Najdôležitejším účinkom neemového oleja je však tiež to, že sa parazity nedokážu reprodukovať a inhibovať rast existujúcej kostry existujúcich potomkov tak, že zahynú. Toto musíte mať na pamäti pri ochrane pred parazitmi pomocou neemového oleja, aby ste zadržali dych. Vymazanie celej generácie škodcov môže trvať až dva týždne.

Akonáhle boli blchy a podobne zničené ta sa musí následovne neemový olej použiť profylakticky, aby sa zabránilo novému zamoreniu. Fľaša neemového oleja môže byť tiež veľmi užitočná pre domácnosť. Neem teda pomáha napr. V boji proti roztočom domáceho prachu tým, že sa potravinová základňa roztočov stane nepožívateľnou a zastaví sa rast lariev.

Štúdie tiež ukázali, že neemový olej poskytuje vynikajúcu ochranu proti komárom. V prípade prostriedku proti komárom stačí zmiešať iba kokosový olej a 2% éterický neemový olej. Pri aplikácii na pokožku udržuje táto zložka 96 - 100% prítomných komárov Anopheles, 85% komárov žltej zimnice a až 94% európskych komárov Culex.

Akonáhle budete mať klíčivé semená, je prekvapivo ľahké z nich vidieť vyrásť izbovú rastlinu. Keďže ide o tropickú rastlinu, mala by byť v teple, v zime, na jar a na jeseň, určite v interiéri pri 20-35 stupňov. Semená klíčia po jednom až štyroch týždňoch a treba zamedziť zamokreniu/vysokej vlhkosti.

Uplynú iba štyri roky pred prvou úrodou ovocia s vytúženými semenami. V porovnaní s jabloňou, v ktorej 8-10 rokov prechádza od semena po prvé ovocie, je strom neem skutočne rýchlym producentom. Listy z neemu môžu byť použité už skôr v malom merítku.

Je pravda, že pestovanie stromu Neem s cieľom ťažby dreva v severnej Európe pravdepodobne nie je nič. Ale tí, ktorí majú na juhu fínsku alebo tichú krajinu v teplých oblastiach, ako sú púštne regióny, môžu s dôverou pestovať zázračný strom na veľkej ploche, pretože vždy bude žiadané drevo odolné voči termitom.

Podobne môžu byť listy neemu a lisovací koláč, t.j. zvyšky po extrakcii neemového oleja, použité ako krmivo pre zvieratá bohaté na živiny a minerály, nehovoriac o všetkých už diskutovaných aplikáciách.

Nakoniec treba uviesť, že neemový olej má mierne toxický účinok, ale tento toxický účinok je príliš nízky na to, aby bol škodlivý. Varuje však pred interným použitím u detí mladších ako štyri roky.

Ak chcete mať predstavu o toxicite: pri perorálnom podaní neemového oleja 30 - 50 ml a viac by malo dôjsť k predávkovaniu. V dôsledku extrémnej horkosti možno požitie takmer náhodne vylúčiť. Okrem toho sa má zriedka vyskytnúť neznášanlivosť, ale pre prvú dávku sa odporúča malá dávka, ktorá sa potom môže zvýšiť.

Platí to pre neemový olej, listy Neemu prirodzene majú oveľa slabší účinok a nie sú nijako toxické a používajú sa hlavne na lekárske účely.

Zdroje: PublicDomain / KatCze pre PRAVDA TV 9. júna 2020

Der verhütende Effekt bei Männern beruht auf der Hemmung der Spermienausbildung, wodurch die Beweglichkeit und die Anzahl der Spermien eingeschränkt werden. Bleibt der Neem-Wirkstoff aus, produziert der Körper wieder unbeeinflusst und ganz normal

Spermien. Des Weiteren gab es Forschungen, bei denen geringe Mengen Neemöl in den Samenleiter gespritzt wurden und die männlichen Probanden daraufhin bis zu acht Monaten nebenwirkungsfrei fortpflanzungsunfähig waren. Es traten keinerlei Nebenwirkungen wie Libidoverlust oder Impotenz auf. Bei den Frauen beruht die empfängnisverhütende Wirkung auf eine Immunreaktion.

Die Einnistung eines befruchteten Eies wird durch diese Immunreaktion vereitelt und es kommt zu einem Abgang des Eies. Während in Madagaskar die Frauen täglich einige Neembaumblätter zur Empfängnisverhütung kauen, zeigen die übrigen Quellen die Einnahme der Neemsamen oder des Neemöls als Verhütungsmittel auf. In Indien wurde nach diversen Versuchen an Zwei- und Vierbeinern, ein Verhütungsmittel für Mann und Frau auf den Markt gebracht und in Punkto Nachwuchskontrolle durch den Mann sind uns die Inder in diesem Fall einen Schritt voraus.

Ebenfalls bei den Haustieren lässt sich bestimmt ungewollter Nachwuchs durch die Verabreichung von Neem verhindern. Sei die Neemgabe an den Rüden, die Hündin, den Kater oder die Katze, mit Neem hat der Tierhalter nun eine unabhängige und natürliche Möglichkeit zur temporären tierischen Empfängnisverhütung und eine Alternative zur Kastration. Ebenso lässt sich Neemöl wohl auch als Heilmittel für sämtliche oben aufgezeigten Beschwerden für die Zweibeiner anwenden, aber in abgeminderter Dosis.

Jedoch scheint sich die Forschung noch nicht ausreichend mit diesem Thema beschäftigt zu haben, zumindest sind dazu keine abschließenden Studien zu finden. Anders sieht dies bei den tierischen Parasiten aus. Neemöl wirkt nachweislich gegen Flöhe, Zecken und Milben. Vornehmlich wird das Neemöl zu 3-5% ins Haustiershampoo gemischt und das Tier wie gewohnt gewaschen, dann alles noch bis zu zehn Minuten einwirken gelassen und anschließend gut ausgespült.

Das Neemöl wirkt hier wie bei den Schädlingen in der Landwirtschaft, indem es den Parasiten durch extreme Bitterkeit den Appetit verdirbt. Aber die wichtigste Wirkung des Neemöls ist auch hier, die Parasiten Fortpflanzungsunfähig zu machen und das Außenskelett des bereits vorhandenen Nachwuchses im Wachstum zu hemmen so das diese sterben. Das muss bei der Parasitenabwehr mittels Neemöl im Auge behalten werden, um einen langen Atem zu bewahren. Denn es können bis zu zwei Wochen verstreichen, bis die gesamte Ungeziefergeneration ausgerottet ist.

Sind Floh und Co aber erst einmal vernichtet, so braucht Neemöl nur noch prophylaktisch angewendet werden, um einen Neubefall zu unterbinden. Auch für den Haushalt kann ein Fläschen Neemöl sehr nützllich sein. So hilft Neem z.B. Hausstaubmilben zu bekämpfen, in dem es die Nahrungsgrundlage der Milben, also Hautschuppen, ungenießbar macht und das Wachstum der Larven stoppt.

Des Weiteren konnte in Studien nachgewiesen werden, dass Neemöl einen hervorragenden Schutz vor Stechmücken darstellt. Für ein Antimückenmittel braucht man lediglich Kokosöl und 2% ätherisches Neemöl vermischen. Aufgetragen auf der Haut hält diese Rezeptur 96-100% der anwesenden Anopheles-Mücken ab, 85% der Gelbfieber übertragenden Mücken und bis zu 94% der europäischen Culex-Mücken fern.

Hat man erst einmal keimfähige Samen, so lassen sich diese erstaunlich leicht zu einer Zimmerpflanze heranziehen. Da es sich um eine Tropenpflanze handelt sollte diese im warmen stehen, also im Winter, Frühling und Herbst auf jeden Fall drinnen bei 20-35Grad. Die Samen keimen nach ein bis vier Wochen und es sollte unbedingt Staunässe vermieden werden.

Bis zur ersten Ernte der Früchte mit den begehrten Samen vergehen nur vier Jahre. Im Vergleich zum Apfelbaum, bei dem vom Samen bis zur ersten Frucht 8-10 Jahre vergehen, ist der Neembaum ein echter Schnellerzeuger. Die Neemblätter können in kleinem Maße bereits noch früher verwenden werden.

Zugegeben, den Neembaum mit dem Ziel der Holzgewinnung in Nordeuropa zu kultivieren wird wohl eher nichts. Aber diejenigen mit einer Finca im Süden oder einem noch stillliegenden Land in warmen Gefilden, gerne auch Wüstenregionen, können den Wunderbaum getrost großflächig anbauen, denn termitenresistentes Bauholz wird wohl immer gefragt sein.

Ebenso lassen sich Neemblätter und der Presskuchen, also die Rückstände der Neemölgewinnung, als nährstoff- und mineralstoffreiches Viehfutter verwenden, ganz zu schweigen von sämtlichen bereits erörterten Anwendungsfällen.

Abschließend sei denn noch erwähnt, das Neemöl schwach toxisch wirkt, diese toxische Wirkung jedoch zu gering ist, um schädlich zu sein. Es wird dennoch vor einer innerlichen Anwendung bei Kindern unter vier Jahren gewarnt.

Um eine Vorstellung der Toxizität zu haben: bei einer oralen Einahme des Neemöls von 30-50ml und mehr, soll eine Überdosis auftreten. Durch die extreme Bitterkeit kann eine Einnahme aus Versehen aber so gut wie ausgeschlossen werden. Außerdem soll es selten zu Unverträglichkeiten kommen, aber dennoch wird für die erste Einnahme eine kleine Dosis empfohlen, die sich dann steigern kann.

Dies gilt für das Neemöl, die Neemblätter wirken natürlich viel schwächer und sind in keinster Weise toxisch und kommen für die medizinische Anwendung überwiegend zur Verwendung.

 

Quellen: PublicDomain/KatCze für PRAVDA TV am 09.06.2020

 

aktualizované: 17.12.2024 14:58:27